3280-8M-85
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 3280-8M-85 Synchro-Link synchronous timing belt with 3280mm pitch circumference, 8mm pitch, 85mm face width, and 410 teeth. High torque construction with fiberglass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 3280-8M-85
BRAND
SKU
720110
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
6
Material
Neoprene
Number of Teeth
410
Overall Length
3280 mm
Pitch
8 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
8M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Tooth Profile
Round Curvilinear
Type
High Torque Drive Synchronous
Width
85 mm
Belt, Sheaves & Pulleys > Power Transmission Belts > Synchronous Belts > High Torque/HTD Belts
Bando Synchro-Link Timing Belt, High Torque Drive Synchronous, Series: 8M, 410 Teeth, 8 mm Pitch, 3280 mm Overall Length, 85 mm Width, -30 to 90 deg C Ambient, Round Curvilinear Tooth Profile, Neoprene, Fiberglass Reinforced
Features:
Specs:
  • Tooth Profile:Round Curvilinear
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:410
  • Pitch:8 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:3280 mm
  • Width:85 mm