4004-14M-40
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 4004-14M-40 Synchro-Link synchronous timing belt with 4004mm pitch circumference, 14mm pitch, 40mm face width, and 286 teeth. High torque construction with fiberglass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 4004-14M-40
BRAND
SKU
720159
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
10
Material
Neoprene
Number of Teeth
286
Overall Length
4004 mm
Pitch
14 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
14M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Tooth Profile
Round Curvilinear
Type
High Torque Drive Synchronous
Width
40 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt High Torque Drive Synchronous Series: 14M 286 Teeth 14 mm Pitch 4004 mm Overall Length 40 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Round Curvilinear Tooth Profile Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
Specs:
  • Tooth Profile:Round Curvilinear
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:286
  • Pitch:14 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:4004 mm
  • Width:40 mm