1456-14M-170
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 1456-14M-170 Synchro-Link HT high torque synchronous belt with 14mm pitch, 170mm width, 1456mm pitch circumference, and 104 teeth. HNBR rubber construction with fiberglass tensile cord for precision power transmission in high-torque industrial drives.
MODEL 1456-14M-170
BRAND
SKU
720373
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
10
Material
Neoprene
Number of Teeth
104
Overall Length
1456 mm
Pitch
14 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
14M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Tooth Profile
Round Curvilinear
Type
High Torque Drive Synchronous
Width
170 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt High Torque Drive Synchronous Series: 14M 104 Teeth 14 mm Pitch 1456 mm Overall Length 170 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Round Curvilinear Tooth Profile Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
Specs:
Tooth ProfileRound Curvilinear
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth104
Pitch14 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length1456 mm
Width170 mm