1480-8M-20 C-X
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 1480-8M-20 C-X Synchro-Link synchronous timing belt with 1480mm pitch circumference, 8mm pitch, 20mm face width, and 185 teeth. Carbon fiber cord (C-X) construction provides high tensile strength and low stretch for precision drives. Suitable for CNC equipment, robotics, and industrial applications requiring zero-slip power transmission.
MODEL 1480-8M-20 C-X
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Dimensions
1480 mm length, 8 mm pitch, and 20 mm width, suitable for a wide range of applications.
Length
1480 mm
Pitch
8 mm
Standards
ISO 14001
Key Features
Dimensions1480 mm length, 8 mm pitch, and 20 mm width, suitable for a wide range of applications.
Applications
Benefits
SKU: 678532
Bando
Great product, great service, fast delivery and a good price.
Read more
SKU: 677444
Bando 300j10
Describe and delivered as promised
Read more
Recently Viewed
#2939120
MagPowr HEB2501KVFP08 HEB-250 PNEUMATIC BRAKE
Brand MagPowr
Model HEB2501KVFP08
Click for 10% off