1800-8M-20 C-X
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 1800-8M-20 C-X Synchro-Link synchronous timing belt with 1800mm pitch circumference, 8mm pitch, 20mm face width, and 225 teeth. Carbon fiber cord (C-X) construction for high tensile strength and low elongation. Suitable for precision drives requiring zero slip and high torque capacity.
MODEL 1800-8M-20 C-X
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Pitch
8 mm
Key Features
  • Length: 1800 mm – Specifically designed to fit a wide range of applications requiring precise length specifications.
  • Pitch: 8 mm – Features an 8 mm pitch that ensures smooth operation and reduced vibration, enhancing overall efficiency.