1424-8M-85 C-X
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 1424-8M-85 C-X Synchro-Link synchronous timing belt with 1424mm pitch circumference, 8mm pitch, 85mm face width, and 178 teeth. Carbon fiber cord construction for high torque and zero-slip precision. Suitable for CNC equipment, robotics, and industrial drives requiring accurate speed ratio.
MODEL 1424-8M-85 C-X
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Standards
ISO/TS 16949
Key Features
  • Exacting Specifications: Belt length of 1424 mm and a width of 8 mm, designed to fit specific applications requiring precise timing and synchronization.
Applications
Benefits
SKU: 678532
Bando
Great product, great service, fast delivery and a good price.
Read more
SKU: 677444
Bando 300j10
Describe and delivered as promised
Read more
Recently Viewed
#2939120
MagPowr HEB2501KVFP08 HEB-250 PNEUMATIC BRAKE
Brand MagPowr
Model HEB2501KVFP08
Click for 10% off
#1844424
MagPowr HEB2502LFP10 HEB-250 Pneumatic Brake
Brand MagPowr
Model HEB2502LFP10
Click for 10% off