Bando 12PK1345 Rib Ace 12-rib Poly-V serpentine belt with 1345mm effective length. Multi-ribbed PK profile provides smooth, quiet operation in serpentine drive systems. Suitable for automotive and industrial applications requiring compact multi-rib drive designs.
MODEL 12PK1345
Contact supplier for technical support on: 630 773 6600
Prices are subject to change
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Material
EPDM
Number of Ribs
12
Outside Length
1345 mm
Series
PK Series
Thickness
0.175 in
Top Width
1.68 in