W4014M42
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
TB Woods W4014M42 synchronous sprocket with 40 teeth, 14M pitch, 42 mm belt width, and SF bushing. Cast-iron construction with a 7.02" pitch diameter and 6.91" outside diameter. Designed for HTD synchronous belt drives.
MODEL W4014M42
BRAND
SKU
351571
each
Contact supplier for technical support on: 888-829-6637
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt width
42 mm
Bore type
Quick disconnect bushing
Bushing
SF
Bushing bore range
1/2 - 2 15/16
Dimension
2
Face width
2.09
Flanges
2
Groove profile
14M
Hub length
1.25
Hub location
0.42
I.D.
5.06
Inertia WR2 (lbs ft2)
0.6
Inertia WR²
61
Inside hub projection
Material type
Cast iron
Number of grooves
40
Number of hubs
Number of teeth
40
O.D.
6.91
O.D. (in)
Outside hub projection
Pitch
14
Pitch diameter
7.02
Rim face
RPM upper limit
Tooth pitch
14
Key Features
Pitch Size14mm, providing compatibility with a wide range of timing belts for seamless integration into existing systems.
Applications
Benefits
SKU: 336840
Muy buen servicio y rapidez en la entrega
Read more
SKU: 336870
Sleeve
Thanks for quick service and delivery was not long!
Read more
Great service!
It was all sent perfectly and on time
Tb woods
Excelent recomiendo 100%
Recently Viewed
Free shipping
Add to cart to see price
Reviews
Sleeve
Great service!
Tb woods
Excelent recomiendo 100%