P26-S8M-25
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando P26-S8M-25 Synchro-Link timing belt pulley with 26 teeth, 8mm pitch, and 25mm face width. Pilot bore design for custom machining. Pitch diameter 66.21mm. Suitable for synchronous drive systems requiring precise motion control.
MODEL P26-S8M-25
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
12 mm
Bore Type
MPB
Face Width
34 mm
Flange Diameter
75 mm
Hub Diameter
40 mm
Hub Projection
15 mm
Number of Teeth
26
O.D.
64.84 mm
Overall Length
49 mm
Pitch
8 mm
Suitable For Use With
Synchro-Link S8M Series 25 mm W 26 Teeth Timing Belt
Type
Type 6F Super Torque Synchronous Flanged