P26-S8M-40
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando P26-S8M-40 Synchro-Link timing belt pulley with 26 teeth, 8mm pitch, 40mm face width, and 66.21mm pitch diameter. Pilot bore design allows custom machining to desired bore size. Suitable for synchronous drive systems requiring precise power transmission.
MODEL P26-S8M-40
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
12 mm
Bore Type
MPB
Face Width
50 mm
Flange Diameter
75 mm
Hub Diameter
40 mm
Hub Projection
15 mm
Number of Teeth
26
O.D.
64.84 mm
Overall Length
65 mm
Pitch
8 mm
Suitable For Use With
Synchro-Link S8M Series 40 mm W 26 Teeth Timing Belt
Type
Type 6F Super Torque Synchronous Flanged