P30-S8M-60
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando P30-S8M-60 Synchro-Link timing belt pulley with 30 teeth, 8mm pitch, and 60mm face width. Pilot bore design allows custom machining to desired bore size. Pitch diameter is 76.39mm. Suitable for synchronous drive systems requiring precise power transmission.
MODEL P30-S8M-60
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
25 mm
Bore Type
MPB
Face Width
71 mm
Flange Diameter
83 mm
Hub Diameter
50 mm
Hub Projection
15 mm
Number of Teeth
30
O.D.
75.02 mm
Overall Length
86 mm
Pitch
8 mm
Suitable For Use With
Synchro-Link S8M Series 60 mm W 30 Teeth Timing Belt
Type
Type 6F Super Torque Synchronous Flanged