TL28-S8M-15
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando TL28-S8M-15 Synchro-Link timing belt pulley with 28 teeth, 8mm pitch, and 15mm face width. Pitch diameter is 71.3mm. Designed for Taper-Lock bushing mounting. Suitable for synchronous drive systems requiring precise motion transfer.
MODEL TL28-S8M-15
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Type
TL
Bushing Type
Taper-Lock 1108
Face Width
23 mm
Flange Diameter
77 mm
Hub Diameter
47 mm
Number of Teeth
28
O.D.
69.93 mm
Overall Length
25 mm
Pitch
8 mm
Suitable For Use With
Synchro-Link S8M Series 15 mm W 28 Teeth Timing Belt