TL30-S8M-15
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando TL30-S8M-15 Synchro-Link timing belt pulley with 30 teeth, 8mm pitch, 15mm face width, and 76.39mm pitch diameter. Designed for Taper-Lock bushing mounting. Suitable for synchronous drive systems requiring precise motion transfer in industrial applications.
MODEL TL30-S8M-15
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Type
TL
Bushing Type
Taper-Lock 1108
Face Width
23 mm
Flange Diameter
83 mm
Hub Diameter
57 mm
Number of Teeth
30
O.D.
75.02 mm
Overall Length
25 mm
Pitch
8 mm
Suitable For Use With
Synchro-Link S8M Series 15 mm W 30 Teeth Timing Belt