TL32-S8M-40
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando TL32-S8M-40 Synchro-Link timing belt pulley with 32 teeth, 8mm pitch, 40mm face width, and 81.49mm pitch diameter. Designed for Taper-Lock bushing mounting. Precision-machined for synchronous drive systems requiring accurate speed ratio and zero slip. Suitable for industrial power transmission applications.
MODEL TL32-S8M-40
Bushing Type
Taper-Lock 1210
Face Width
50 mm
Flange Diameter
89 mm
Number of Teeth
32
O.D.
80.12 mm
Pitch
8 mm
Suitable For Use With
Synchro-Link S8M Series 40 mm W 32 Teeth Timing Belt