TL38-S8M-15
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando TL38-S8M-15 Synchro-Link timing belt pulley with 38 teeth, 8mm pitch, and 15mm face width. Precision-machined steel construction with Taper-Lock bushing system for secure mounting. 96.77mm pitch diameter. Suitable for synchronous drive systems requiring accurate speed ratio and zero slip.
MODEL TL38-S8M-15
Bushing Type
Taper-Lock 1610
Face Width
23 mm
Flange Diameter
103 mm
Hub Diameter
75 mm
Number of Teeth
38
O.D.
95.39 mm
Overall Length
35 mm
Pitch
8 mm
Suitable For Use With
Synchro-Link S8M Series 15 mm W 38 Teeth Timing Belt