TL40-S8M-25
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando TL40-S8M-25 Synchro-Link timing belt pulley with 40 teeth, 8mm pitch, 25mm face width, and 101.86mm pitch diameter. Designed for Taper-Lock bushing mounting. Suitable for synchronous drive systems requiring precise motion control and high torque transmission.
MODEL TL40-S8M-25
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Type
TL
Bushing Type
Taper-Lock 2012
Face Width
34 mm
Flange Diameter
108 mm
Hub Diameter
80 mm
Number of Teeth
40
O.D.
100.49 mm
Overall Length
40 mm
Pitch
8 mm
Suitable For Use With
Synchro-Link S8M Series 25 mm W 40 Teeth Timing Belt