TL44-S8M-15
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando TL44-S8M-15 Synchro-Link timing belt pulley with 44 teeth, 8mm pitch, and 15mm face width. Pitch diameter is 112.05mm. Designed for Taper-Lock bushing mounting. Suitable for synchronous drive systems requiring precise power transmission.
MODEL TL44-S8M-15
Face Width
23 mm
Flange Diameter
120 mm
Hub Diameter
80 mm
Number of Teeth
44
O.D.
110.67 mm
Overall Length
35 mm
Pitch
8 mm
Suitable For Use With
Synchro-Link S8M Series 15 mm W 44 Teeth Timing Belt