TL48-S8M-40
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando TL48-S8M-40 Synchro-Link timing belt pulley with 48 teeth, 8mm pitch, and 40mm face width. Pitch diameter is 122.23mm. Designed for Taper-Lock bushing mounting. Suitable for synchronous drive systems requiring precise power transmission.
MODEL TL48-S8M-40
Face Width
50 mm
Flange Diameter
129 mm
Number of Teeth
48
O.D.
120.86 mm
Pitch
8 mm
Suitable For Use With
Synchro-Link S8M Series 40 mm W 48 Teeth Timing Belt