TL50-S8M-40
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando TL50-S8M-40 Synchro-Link timing belt pulley with 50 teeth, 8mm pitch, 40mm face width, and 127.32mm pitch diameter. Designed for Taper-Lock bushing mounting. Suitable for synchronous drive systems requiring precise motion transfer in industrial machinery.
MODEL TL50-S8M-40
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Type
TL
Bushing Type
Taper-Lock 2012
Face Width
50 mm
Flange Diameter
136 mm
Number of Teeth
50
O.D.
125.95 mm
Pitch
8 mm
Suitable For Use With
Synchro-Link S8M Series 40 mm W 50 Teeth Timing Belt