TL50-S8M-60
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando TL50-S8M-60 Synchro-Link timing belt pulley with 50 teeth, 8mm pitch, and 60mm face width. Pitch diameter is 127.32mm. Designed for Taper-Lock bushing mounting. Suitable for synchronous drive systems requiring precise power transmission.
MODEL TL50-S8M-60
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Type
TL
Bushing Type
Taper-Lock 2517
Face Width
71 mm
Flange Diameter
136 mm
Number of Teeth
50
O.D.
125.95 mm
Pitch
8 mm
Suitable For Use With
Synchro-Link S8M Series 60 mm W 50 Teeth Timing Belt