TL60-S8M-15
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando TL60-S8M-15 Synchro-Link timing belt pulley with 60 teeth, 8mm pitch, 15mm face width, and 152.79mm pitch diameter. Designed for Taper-Lock bushing mounting. Suitable for synchronous drive systems requiring precise motion control and high torque transmission.
MODEL TL60-S8M-15
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Type
TL
Bushing Type
Taper-Lock 2012
Face Width
23 mm
Flange Diameter
160 mm
Hub Diameter
80 mm
Number of Teeth
60
O.D.
151.42 mm
Overall Length
35 mm
Pitch
8 mm
Suitable For Use With
Synchro-Link S8M Series 15 mm W 60 Teeth Timing Belt