TL64-S8M-25
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando TL64-S8M-25 Synchro-Link timing belt pulley with 64 teeth, 8mm pitch, and 25mm face width. Pitch diameter is 162.97mm. Designed for Taper-Lock bushing mounting. Suitable for synchronous drive systems requiring precise motion control.
MODEL TL64-S8M-25
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Type
TL
Bushing Type
Taper-Lock 2012
Face Width
34 mm
Flange Diameter
171 mm
Hub Diameter
90 mm
Number of Teeth
64
O.D.
161.6 mm
Overall Length
40 mm
Pitch
8 mm
Suitable For Use With
Synchro-Link S8M Series 25 mm W 64 Teeth Timing Belt