TL72-S8M-25
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando TL72-S8M-25 Synchro-Link timing belt pulley with 72 teeth, 8mm pitch, 25mm face width, and 183.35mm pitch diameter. Designed for Taper-Lock bushing mounting. Precision-machined for synchronous drive systems requiring accurate speed ratio and zero slip. Suitable for industrial power transmission applications.
MODEL TL72-S8M-25
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Type
TL
Bushing Type
Taper-Lock 2517
Face Width
34 mm
Hub Diameter
100 mm
Hub Projection
6 mm
Number of Teeth
72
O.D.
181.97 mm
Pitch
8 mm
Suitable For Use With
Synchro-Link S8M Series 25 mm W 72 Teeth Timing Belt
Type
Type 1-2 Super Torque Synchronous
SKU: 678532
Bando
Great product, great service, fast delivery and a good price.
Read more
SKU: 677444
Bando 300j10
Describe and delivered as promised
Read more
Recently Viewed
Free shipping
#1845375
MagPowr GCDM24 CLUTCHGLBLSZ DMTRC24V
Brand MagPowr
Model GCDM24
Click for 10% off