TL84-S8M-15
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando TL84-S8M-15 Synchro-Link timing belt pulley with 84 teeth, 8mm pitch, 15mm face width, and 213.9mm pitch diameter. Designed for Taper-Lock bushing mounting. Suitable for precision synchronous drive systems requiring accurate speed ratio and zero slip. Compatible with S8M profile timing belts.
MODEL TL84-S8M-15
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Type
TL
Bushing Type
Taper-Lock 2012
Face Width
23 mm
Hub Diameter
100 mm
Hub Projection
17 mm
Number of Teeth
84
O.D.
212.53 mm
Pitch
8 mm
Suitable For Use With
Synchro-Link S8M Series 15 mm W 84 Teeth Timing Belt