TL84-S8M-25
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando TL84-S8M-25 Synchro-Link timing belt pulley with 84 teeth, 8mm pitch, and 25mm face width. Pitch diameter is 213.9mm. Designed for Taper-Lock bushing mounting. Suitable for synchronous drive systems requiring precise motion transfer.
MODEL TL84-S8M-25
Bushing Type
Taper-Lock 2517
Face Width
34 mm
Hub Diameter
140 mm
Hub Projection
11 mm
O.D.
212.53 mm
Pitch
8 mm
Suitable For Use With
Synchro-Link S8M Series 25 mm W 84 Teeth Timing Belt