TL84-S8M-40
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando TL84-S8M-40 Synchro-Link timing belt pulley with 84 teeth, 8mm pitch, and 40mm face width. Pitch diameter is 213.9mm. Designed for Taper-Lock bushing mounting. Suitable for synchronous drive systems requiring precise power transmission.
MODEL TL84-S8M-40
Bushing Type
Taper-Lock 3020
Face Width
50 mm
Hub Diameter
125 mm
O.D.
212.53 mm
Pitch
8 mm
Suitable For Use With
Synchro-Link S8M Series 40 mm W 84 Teeth Timing Belt