TL144-S8M-40
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando TL144-S8M-40 Synchro-Link timing belt pulley with 144 teeth, 8mm pitch, 40mm face width, and 366.69mm pitch diameter. Taper-Lock bore design for secure mounting. Precision-machined for synchronous drive systems requiring accurate speed ratio and zero slip.
MODEL TL144-S8M-40
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Type
TL
Bushing Type
Taper-Lock 3020
Face Width
50 mm
Hub Diameter
180 mm
Number of Teeth
144
O.D.
356.32 mm
Pitch
8 mm
Suitable For Use With
Synchro-Link S8M Series 40 mm W 144 Teeth Timing Belt