P38-14M-40
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando P38-14M-40 Synchro-Link timing belt pulley with 38 teeth, 14mm pitch, and 40mm face width. Pilot bore design for custom machining. 169.34mm pitch diameter. Suitable for S14M synchronous belt drives requiring precise power transmission.
MODEL P38-14M-40
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Type
QD
Bushing Type
SF
Face Width
2-1/8 in
Flange Diameter
7.167 in
Number of Teeth
38
O.D.
6.559 in
Pitch
14 mm
Suitable For Use With
Synchro-Link 14M Series 40 mm W 38 Teeth Timing Belt