8MPC28S12
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
TB Woods 8MPC28S12 QT Power Chain II synchronous sprocket with 28 teeth, 8M pitch, 12 mm belt width, and 1108 Taper-Lock bushing. Cast-iron construction with a 2.81" pitch diameter and 2.74" outside diameter. Designed for use with TB Woods QT Power Chain II belts in high-torque synchronous drive applications.
MODEL 8MPC28S12
BRAND
SKU
835999
each
Contact supplier for technical support on: 888-829-6637
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt width
12 mm
Bore type
Taper locking bushing
Bushing
1108
Bushing bore range
Dimension
Face width
0.88
Flanges
2
Groove profile
8M
Hub length
0.88
Hub location
Inertia WR2 (lbs ft2)
Inertia WR²
2
Inside hub projection
Material type
Cast iron
Number of grooves
28
Number of hubs
Number of teeth
28
O.D.
2.74
O.D. (in)
Outside hub projection
Pitch
8
Pitch diameter
2.81
Rim face
RPM upper limit
Tooth pitch
8
Type
A1F
Key Features
Pitch and DesignFeatures an 8MM pitch for compatibility with standard timing belts, allowing for efficient power transfer and reduced slippage.
Catalog Number8MPC28S12, making it easy to specify and order for your operational needs.
Applications
Benefits
SKU: 702627
Great service!
It was all sent perfectly and on time
Read more
SKU: 336870
Sleeve
Thanks for quick service and delivery was not long!
Read more
Tb woods
Excelent recomiendo 100%
Sales
I have all good experiences with your staff. Thank you for the support.
Recently Viewed
6464-06-06-O MORB-MORB STRT
Brand MRO Supply
Model 6464-06-06-O
Free shipping
Free shipping
Reviews
Great service!
Sleeve
Tb woods
Excelent recomiendo 100%