14MPC90S90
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
TB Woods 14MPC90S90 QT Power Chain II synchronous sprocket with 90 teeth, 14M pitch, 90 mm belt width, and 4030 Taper-Lock bushing. Cast-iron construction with a 15.79" pitch diameter and 1600 RPM upper limit. Designed for QT Power Chain II belt drives.
MODEL 14MPC90S90
BRAND
SKU
836712
Belt width
90 mm
Bore type
Taper locking bushing
Bushing
4030
Bushing bore range
Dimension
3
Face width
4.2
14M
Hub Diameter
10
Hub diameter
10
Hub length
3
Hub location
1.2
I.D.
Inertia WR2 (lbs ft2)
23.4
Inertia WR²
657
Inside hub projection
Material type
Cast iron
Number of grooves
90
Number of teeth
90
Rim face
4.2
Type
A2
Key Features
Pitch Size14mm, ensuring compatibility with standard timing belt systems for seamless integration.
Applications
CompatibilityWorks seamlessly with TB Woods timing belts and other standard 14mm pitch systems.
Benefits
SKU: 337131
Tb woods
Excelent recomiendo 100%
Read more
SKU: 832766
Didn’t use yet
Read more
Sleeve
Thanks for quick service and delivery was not long!
Muy buen servicio y rapidez en la entrega
Recently Viewed
US Seal PS-586V-SC-TC Pump Seal
Brand U.S. Seal Mfg.
Model PS-586V-SC-TC
Reviews
Tb woods
Excelent recomiendo 100%