R3VX1120-4
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL R3VX1120-4
BRAND
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 866 773 2926
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
Yes
depth
21/64"
depth (per rib)
21/64"
number ribs
4
outside length
112"
section
3VX
top width
3/8"
top width (per rib)
3/8"
Features/Advantages
  • Prevents belt whip and rollover on long center distance drives
  • Superior flexibility dissipates heat providing longer belt life
  • Raw edge sidewalls produce a higher coefficient of friction reducing slippage
  • Improved performance and efficiency
  • Highly engineered tie-band permanently bonds or “ties” multiple belts together
  • Enables belts to function as a single unit with even load distribution and wear
  • Vibration is dampened
  • Heavy shock loads are absorbed
Applications
  • Fans, pumps, compressors, and more
Sizes
  • R3VX and R5VX cross-sections from 26" to 200"