10/8V2240
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bestorq 10/8V2240 Wedge BANDED V-BELT
MODEL 10/8V2240
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 877 773 9966
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt outside length
224 in
Belt series
8V
Belt style
V-Belt banded
Belt width
10 in
Height
1.06 in
Number of bands
10 bands
Outer material
Rubber
Tensile material
Polyester
Width
11.125 in
Key Features
  • Dimensions: Measures 8V section with a length of 2240 mm, ensuring compatibility with a wide range of pulleys.