2/8VK2800
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MasterDrive 2/8VK2800 is a 2-groove 8V section Taper-Lock V-belt sheave with a 28.00-inch pitch diameter. Constructed from cast iron, it is designed for industrial belt drive applications requiring high power transmission. The sheave accepts standard Taper-Lock bushings for secure mounting on various shaft sizes.
MODEL 2/8VK2800
BRAND
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 888-922-8767
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Series
MasterDrive Classical V-Belts - C Banded V-Belts
Type
Classical Banded V-Belts
OutsideLength:280”
Ribs:2
SKU: 2339524
Masterdrive products
Read more
SKU: 2337228
My mistake? fixed!
Read more
Masterdrive f 1 3/4" inner qd hub
Used maybe a dozen of these, zero problems. Why pay 50% more for a name brand when these work great?
Masterdrive purchase
service and shipment was great
Recently Viewed
Free shipping
Free shipping
#1415353
Orbit EXN-RD EXN MR16 12V 50W FLOOD - RED -RD
Brand Orbit Industries
Model EXN-RD
Reviews
Masterdrive products
My mistake? fixed!