8/SPB2500
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bestorq 8/SPB2500 Metric Wedge Section V-Belt Banded Metric V-Belt
MODEL 8/SPB2500
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 877 773 9966
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt outside length
99.291 in
Belt series
SPB
Belt style
V-Belt banded
Belt width
5.134 in
Height
0.59 in
Number of bands
8 bands
Outer material
Rubber and fabric
Tensile material
Polyester
Width
5.91 in
Key Features
DimensionsFeatures a length of 2500 mm and a width of 8 mm, ensuring compatibility with standard SPB pulleys.