We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 4B136 Power King 4-band banded B section classical V-belt with 139" outside length. Each rib has 21/32" top width and 7/16" depth. Chloroprene rubber with polyester tension cord. Suitable for industrial drives requiring reliable power transmission. Conforms to RMA IP-23 standards.
MODEL 4B136
$146.31 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
No
depth
7/16"
depth (per rib)
7/16"
Height
0.51
number ribs
4
outside length
139"
section
B
top width
21/32"
top width (per rib)
21/32"
Width
3
Bando Power King Combo V-Belt Classical B Section 3 in Top Width 139-3/4 in Outside Length 0.51 in Thickness 4 Ribs 5.4 in Minimum Pulley Dia Rubber Impregnated Fabric Polyester Reinforced
Features:
- The tie band reinforced with high strength transverse tensile cords is fully oil and heat resistant and permanently welds the individual belts together
- Utilize the premium quality of the Bando Power King
- Assures equal load distribution in drives where high shock or pulsating loads cause belts to whip flip over or jump out of the sheave grooves
- Ideal for use on vertical shaft drives
- Meets RMA standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | B |
|---|---|
| Reinforced Material | Polyester |
| Minimum Pulley Diameter | 5.4 in |
| Number of Ribs | 4 |
| Outside Length | 139-3/4 in |
| Top Width | 3 in |
| Material | Rubber Impregnated Fabric |
| Thickness | 0.51 in |
| Type | Classical |
Certifications/Standards:
ARPM Standard | RMA IP-20
Brand
Timken Belts
Model
RBP136-4
Brand
Gates Rubber
Model
4/B136
Brand
TB Woods
Model
4RBP136
Brand
MasterDrive
Model
4/B136
Brand
Jason Industrial
Model
4/B136
Brand
Bestorq
Model
4/B136
| Brand | Champion |
| Model | 705C-P |