We never sell your data to third parties
Bando 6B116 Power King 6-band banded classical V-belt with 119" outside length. Each B section has 21/32" top width and 7/16" depth. Chloroprene rubber with polyester tension cord for industrial drives. Conforms to RMA IP-23 standards.
MODEL 6B116
$188.23 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
No
depth
7/16"
depth (per rib)
7/16"
Height
0.51
number ribs
6
outside length
119"
section
B
top width
21/32"
top width (per rib)
21/32"
Width
4.5
Bando Power King Combo V-Belt Classical B Section 4-1/2 in Top Width 119-3/4 in Outside Length 0.51 in Thickness 6 Ribs 5.4 in Minimum Pulley Dia Rubber Impregnated Fabric Polyester Reinforced
Features:
- The tie band reinforced with high strength transverse tensile cords is fully oil and heat resistant and permanently welds the individual belts together
- Utilize the premium quality of the Bando Power King
- Assures equal load distribution in drives where high shock or pulsating loads cause belts to whip flip over or jump out of the sheave grooves
- Ideal for use on vertical shaft drives
- Meets RMA standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | B |
|---|---|
| Reinforced Material | Polyester |
| Minimum Pulley Diameter | 5.4 in |
| Number of Ribs | 6 |
| Outside Length | 119-3/4 in |
| Top Width | 4-1/2 in |
| Material | Rubber Impregnated Fabric |
| Thickness | 0.51 in |
| Type | Classical |
Certifications/Standards:
ARPM Standard | RMA IP-20
Brand
Jason Industrial
Model
6/B116
Brand
Bestorq
Model
6/B116
| Brand | PT Coupling |
| Model | 5001520A |
| Brand | Balax |
| Model | 30053-000 |
| Brand | Balax |
| Model | 31036-00S |
| Brand | PIP |
| Model | 47302/XL |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-458014 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-456543 |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 5980131 |