We never sell your data to third parties
Bando 220J12 Rib Ace Poly-V serpentine belt with 22.0" outside length. Multi-ribbed J section profile for compact drive systems. Suitable for industrial and light-duty applications requiring smooth, quiet operation.
MODEL 220J12
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$30.86 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Material
Rubber
Minimum Pulley Diameter
0.8 in
Number of Ribs
12
Outside Length
22 in
Section Size
J
Temperature Range
-30 to 90 deg C
Thickness
0.16 in
Top Width
1.104 in
Type
Ultra-Thin and Versatile
Bando Rib Ace V-Belt Ultra-Thin and Versatile J Section 1.104 in Top Width 22 in Outside Length 0.16 in Thickness 12 Ribs 0.8 in Minimum Pulley Dia -30 to 90 deg C Rubber
Features:
- Able to utilize very small sheaves allowing for speed ratios up to 4 to 1
- Smooth vibration-free performance ideally suited for consumer goods applications like clothes dryers
- Rib Ace belts can be used in serpentine drive configurations with small backside idlers making for a compact design
- Rib Ace belts improve performance on 1/8 turn 1/4 turn and mule drives
Specs:
| Section Size | J |
|---|---|
| Minimum Pulley Diameter | 0.8 in |
| Number of Ribs | 12 |
| Outside Length | 22 in |
| Top Width | 1.104 in |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C |
| Material | Rubber |
| Thickness | 0.16 in |
| Type | Ultra-Thin and Versatile |
Certifications/Standards:
RMA IP-26
Brand
Gates Rubber
Model
220J12
Brand
Timken Belts
Model
220J12
Brand
Jason Industrial
Model
220J12
| Brand | Reiff & Nestor |
| Model | 59163 |
| Brand | Harwal |
| Model | 12x20x06U41 |
| Brand | Champion |
| Model | 308-1-1/2-12-T |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | RN-400-1200 |