We never sell your data to third parties
Bando 280J15 Rib Ace Poly-V serpentine belt with 28.0" outside length. Multi-ribbed profile provides smooth, quiet operation in serpentine drive systems. Suitable for automotive and industrial applications requiring compact multi-rib drive designs.
MODEL 280J15
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$28.10 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Material
Rubber
Minimum Pulley Diameter
0.8 in
Number of Ribs
15
Outside Length
28 in
Section Size
J
Temperature Range
-30 to 90 deg C
Thickness
0.16 in
Top Width
1.38 in
Type
Ultra-Thin and Versatile
Bando Rib Ace V-Belt Ultra-Thin and Versatile J Section 1.38 in Top Width 28 in Outside Length 0.16 in Thickness 15 Ribs 0.8 in Minimum Pulley Dia -30 to 90 deg C Rubber
Features:
- Able to utilize very small sheaves allowing for speed ratios up to 4 to 1
- Smooth vibration-free performance ideally suited for consumer goods applications like clothes dryers
- Rib Ace belts can be used in serpentine drive configurations with small backside idlers making for a compact design
- Rib Ace belts improve performance on 1/8 turn 1/4 turn and mule drives
Specs:
| Section Size | J |
|---|---|
| Minimum Pulley Diameter | 0.8 in |
| Number of Ribs | 15 |
| Outside Length | 28 in |
| Top Width | 1.38 in |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C |
| Material | Rubber |
| Thickness | 0.16 in |
| Type | Ultra-Thin and Versatile |
Certifications/Standards:
RMA IP-26
Brand
Jason Industrial
Model
280J15
Brand
Gates Rubber
Model
280J15
Brand
Timken Belts
Model
280J15
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-400002 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5998257 |
| Brand | Stearns |
| Model | 596642753 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-456014 |
| Brand | Omron |
| Model | GRT1-OD4-1 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-489011 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | QD7/5V9.00 |