We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 980J10 RIB ACE BELT (POLY-V) THICKNESS: .16 INCH PITCH WIDTH: .092 INCH
MODEL 980J10
$80.63 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Material
Rubber
Minimum Pulley Diameter
0.8 in
Number of Ribs
10
Outside Length
98 in
Section Size
J
Temperature Range
-30 to 90 deg C
Thickness
0.16 in
Top Width
0.92 in
Type
Ultra-Thin and Versatile
Bando Rib Ace V-Belt Ultra-Thin and Versatile J Section 0.92 in Top Width 98 in Outside Length 0.16 in Thickness 10 Ribs 0.8 in Minimum Pulley Dia -30 to 90 deg C Rubber
Features:
- Able to utilize very small sheaves allowing for speed ratios up to 4 to 1
- Smooth vibration-free performance ideally suited for consumer goods applications like clothes dryers
- Rib Ace belts can be used in serpentine drive configurations with small backside idlers making for a compact design
- Rib Ace belts improve performance on 1/8 turn 1/4 turn and mule drives
Specs:
| Section Size | J |
|---|---|
| Minimum Pulley Diameter | 0.8 in |
| Number of Ribs | 10 |
| Outside Length | 98 in |
| Top Width | 0.92 in |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C |
| Material | Rubber |
| Thickness | 0.16 in |
| Type | Ultra-Thin and Versatile |
Certifications/Standards:
RMA IP-26
Brand
Gates Rubber
Model
980J10
Brand
Timken Belts
Model
980J10
| Brand | Timken |
| Model | 24802-1951 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 1340021700 |
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | PL065X095SS |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02142831UL |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02144947UL |
| Brand | LS Electric |
| Model | 1339020700 |
| Brand | Cle-Line |
| Model | C17522 |
| Brand | Alvord-Polk Tool |
| Model | 101-0-0.4724 |