We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 3L140 DURAFLEX GL FHP V-BELT TOP WIDTH: 3/8 INCH V-DEPTH: 7/32 INCH
MODEL 3L140
This vendor has a minimum order quantity of 11. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$4.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 11
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
No
depth
7/32"
depth (per rib)
7/32"
Height
0.22
number ribs
1
outside length
14"
section
3L
top width
3/8"
top width (per rib)
3/8"
Width
0.375
Bando Duraflex GL V-Belt Light Duty High Speed Drive 3L Section 3/8 in Top Width 14 in Outside Length 0.22 in Thickness 1-1/2 in Minimum Pulley Dia Neoprene Polyester Reinforced
Features:
- Oil heat and ozone resistant bias cut rubber impregnated fabric cover protects inner components for long life
- High strength polyester tensile cords provide maximum fatigue and stress resistance
- The cords are positioned supported and protected by the insulation section for uniform load distribution
- The special rubber compound in the body of the belt is formulated to flex around small sheaves and dissipate heat build up to extend belt life
- Meets RMA standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | 3L |
|---|---|
| Reinforced Material | Polyester |
| Minimum Pulley Diameter | 1-1/2 in |
| Outside Length | 14 in |
| Top Width | 3/8 in |
| Material | Neoprene |
| Thickness | 0.22 in |
| Type | Light Duty High Speed Drive |
Certifications/Standards:
RMA IP-23
Brand
Jason Industrial
Model
3L140
Brand
Gates Rubber
Model
3L140
| Brand | SpillTech |
| Model | A-LIFTBAG |
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 23372153000 |
| Brand | Bando |
| Model | 10D420 |
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 23361154055 |
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 23360630056 |
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 23311803175 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75101791 |
| Brand | Bando |
| Model | 6C131 |