We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 3L220 DURAFLEX GL FHP V-BELT TOP WIDTH: 3/8 INCH V-DEPTH: 7/32 INCH
MODEL 3L220
This vendor has a minimum order quantity of 11. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$4.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 11
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
No
depth
7/32"
depth (per rib)
7/32"
Height
0.22
number ribs
1
outside length
22"
section
3L
top width
3/8"
top width (per rib)
3/8"
Width
0.375
Bando Duraflex GL V-Belt Type FHP 3L Section Size 3/8 in Top Width 22 in Outside Length 0.22 in Thickness 1 Ribs 1.77 in Minimum Pulley Dia -1 to 158 deg F Rubber
Features:
- High strength polyester tensile cords provide maximum fatigue and stretch resistance
- The cords are positioned supported and protected by the insulation section for uniform load distribution
- The special rubber compound in the body of the belt is formulated to flex around small sheaves and dissipate heat build-up to extend belt life
- Oil heat and ozone resistant bias cut rubber impregnated fabric cover protects inner components for long life
- Meets RMA standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | 3L |
|---|---|
| Minimum Pulley Diameter | 1.77 in |
| Number of Ribs | 1 |
| Outside Length | 22 in |
| Top Width | 3/8 in |
| Temperature Range | -1 to 158 deg F |
| Material | Rubber |
| Thickness | 0.22 in |
| Type | Type FHP |
Packaging:
Certifications/Standards:
RMA Standard
Brand
Gates Rubber
Model
3L220
Brand
Browning
Model
1093806
Brand
Timken Belts
Model
3L220R
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | ISB6LA |
| Brand | SKF Seals |
| Model | 400281 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | ISB1EI |
| Brand | SKF Seals |
| Model | 400161 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HI2CBSS |
| Brand | Dixon |
| Model | R72M-2RG |
| Brand | Pramet |
| Model | 7973848 |
| Brand | Coilhose |
| Model | L100MB |