We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 3L300 DURAFLEX GL FHP V-BELT TOP WIDTH: 3/8 INCH V-DEPTH: 7/32 INCH
MODEL 3L300
This vendor has a minimum order quantity of 10. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$5.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 10
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
No
depth
7/32"
depth (per rib)
7/32"
Height
0.22
number ribs
1
outside length
30"
section
3L
top width
3/8"
top width (per rib)
3/8"
Width
0.375
Belt, Sheaves & Pulleys > Power Transmission Belts > V-Belts > Fractional Horse Power (FHP) Belts
Bando Duraflex GL V-Belt, Light Duty High Speed Drive, 3L Section, 3/8 in Top Width, 30 in Outside Length, 0.22 in Thickness, 1-1/2 in Minimum Pulley Dia, Neoprene, Polyester Reinforced
Features:
- Oil, heat and ozone resistant bias cut, rubber impregnated fabric cover protects inner components for long life
- High strength polyester tensile cords provide maximum fatigue and stress resistance
- The cords are positioned, supported and protected by the insulation section for uniform load distribution
- The special rubber compound in the body of the belt is formulated to flex around small sheaves and dissipate heat build up to extend belt life
- Meets RMA standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | 3L |
|---|---|
| Reinforced Material | Polyester |
| Minimum Pulley Diameter | 1-1/2 in |
| Outside Length | 30 in |
| Top Width | 3/8 in |
| Material | Neoprene |
| Thickness | 0.22 in |
| Type | Light Duty High Speed Drive |
Certifications/Standards:
RMA IP-23
Brand
Gates Rubber
Model
3L300
Brand
Browning
Model
1093889
Brand
Timken Belts
Model
3L300R
| Brand | Hammond Power Solutions |
| Model | DM063JC |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02155000UL |