We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 4L730 DURAFLEX GL FHP V-BELT TOP WIDTH: 1/2 INCH V-DEPTH: 5/16 INCH
MODEL 4L730
This vendor has a minimum order quantity of 6. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$9.70 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 6
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
No
depth
5/16"
depth (per rib)
5/16"
Height
0.31
number ribs
1
outside length
73"
section
4L
top width
1/2"
top width (per rib)
1/2"
Width
0.5
Bando Duraflex GL V-Belt Light Duty High Speed Drive 4L Section 1/2 in Top Width 73 in Outside Length 0.31 in Thickness 2-1/2 in Minimum Pulley Dia Neoprene Polyester Reinforced
Features:
- Oil heat and ozone resistant bias cut rubber impregnated fabric cover protects inner components for long life
- High strength polyester tensile cords provide maximum fatigue and stress resistance
- The cords are positioned supported and protected by the insulation section for uniform load distribution
- The special rubber compound in the body of the belt is formulated to flex around small sheaves and dissipate heat build up to extend belt life
- Meets RMA standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | 4L |
|---|---|
| Reinforced Material | Polyester |
| Minimum Pulley Diameter | 2-1/2 in |
| Outside Length | 73 in |
| Top Width | 1/2 in |
| Material | Neoprene |
| Thickness | 0.31 in |
| Type | Light Duty High Speed Drive |
Certifications/Standards:
RMA IP-23
Brand
Jason Industrial
Model
4L730
Brand
Gates Rubber
Model
4L730
Brand
Timken Belts
Model
4L730R
| Brand | FAG Bearing |
| Model | 16014 |
| Brand | Remke |
| Model | RTKSS-350-24 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 5V2240 |
| Brand | Timken |
| Model | 29616-7182 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | L630P |
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | SH-1J |