We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 5L770 Duraflex GL 5L fractional horsepower V-belt with 77.0" outside length. Cross-section: 21/32" top width x 3/8" depth. Light-duty construction designed for small equipment drives, appliances, and low-horsepower applications.
MODEL 5L770
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$14.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
No
depth
3/8"
depth (per rib)
3/8"
Height
0.375
number ribs
1
outside length
77"
section
5L
top width
21/32"
top width (per rib)
21/32"
Width
0.66
Bando Duraflex GL V-Belt Light Duty High Speed Drive 5L Section 0.66 in Top Width 77 in Outside Length 3/8 in Thickness 3-1/2 in Minimum Pulley Dia Neoprene Polyester Reinforced
Features:
- Oil heat and ozone resistant bias cut rubber impregnated fabric cover protects inner components for long life
- High strength polyester tensile cords provide maximum fatigue and stress resistance
- The cords are positioned supported and protected by the insulation section for uniform load distribution
- The special rubber compound in the body of the belt is formulated to flex around small sheaves and dissipate heat build up to extend belt life
- Meets RMA standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | 5L |
|---|---|
| Reinforced Material | Polyester |
| Minimum Pulley Diameter | 3-1/2 in |
| Outside Length | 77 in |
| Top Width | 0.66 in |
| Material | Neoprene |
| Thickness | 3/8 in |
| Type | Light Duty High Speed Drive |
Certifications/Standards:
RMA IP-23
Brand
Browning
Model
1095637
Brand
Jason Industrial
Model
5L770
Brand
Gates Rubber
Model
5L770
Brand
TB Woods
Model
5L770
Brand
MasterDrive
Model
5L770
Brand
Timken Belts
Model
5L770
Brand
Timken Belts
Model
5L770R
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL430B5W |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 7688-C-04 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | E3MR-600-06 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | QD3/5V13.20 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-840109 |
| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | PS-3874 |