We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 2L080 Duraflex GL 2L fractional horsepower V-belt with 8.0" outside length. Cross-section: 1/4" top width x 1/8" depth. Light-duty belt designed for small equipment drives, appliances, and low-horsepower applications.
MODEL 2L080
Not Returnable This item is made to order.
This vendor has a minimum order quantity of 10. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$12.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 10
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
cogged
No
depth
1/8"
depth (per rib)
1/8"
Height
0.16
number ribs
1
outside length
8"
section
2L
top width
1/4"
top width (per rib)
1/4"
Width
0.25
Belt, Sheaves & Pulleys > Power Transmission Belts > V-Belts > Fractional Horse Power (FHP) Belts
Bando Duraflex GL V-Belt, Light Duty Drive Cogged, 2L Section, 1/4 in Top Width, 8 in Outside Length, 0.16 in Thickness, 0.8 in Minimum Pulley Dia, Polyurethane, Polyester Reinforced
Features:
- Polyurethane construction is ten times more oil resistant than rubber and provides supper clean operation
- It won't absorb lubricants and swell like rubber belts
- Strong polyester tensile cords are placed with extreme accuracy to distribute horsepower loads uniformly for long belt life
- Specially treated cords assure no-stretch, no-wobble performance even in high speed, severe shock load applications
Specs:
| Section Size | 2L |
|---|---|
| Reinforced Material | Polyester |
| Minimum Pulley Diameter | 0.8 in |
| Outside Length | 8 in |
| Top Width | 1/4 in |
| Material | Polyurethane |
| Thickness | 0.16 in |
| Type | Light Duty Drive Cogged |
Certifications/Standards:
RMA IP-23
| Brand | Remke |
| Model | RTK-350-25 |
| Brand | Ringfeder |
| Model | 7006-2.9375 |
| Brand | Chicago-Latrobe |
| Model | 69900 |