We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 2L220 DURAFLEX GL FHP V-BELT TOP WIDTH: 1/4 INCH V-DEPTH: 10/64 INCH
MODEL 2L220
This vendor has a minimum order quantity of 10. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$12.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 10
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
No
depth
1/8"
depth (per rib)
1/8"
Height
0.16
number ribs
1
outside length
22"
section
2L
top width
1/4"
top width (per rib)
1/4"
Width
0.25
Bando Duraflex GL V-Belt Light Duty Drive Cogged 2L Section 1/4 in Top Width 22 in Outside Length 0.16 in Thickness 0.8 in Minimum Pulley Dia Polyurethane Polyester Reinforced
Features:
- Polyurethane construction is ten times more oil resistant than rubber and provides supper clean operation
- It won't absorb lubricants and swell like rubber belts
- Strong polyester tensile cords are placed with extreme accuracy to distribute horsepower loads uniformly for long belt life
- Specially treated cords assure no-stretch no-wobble performance even in high speed severe shock load applications
Specs:
| Section Size | 2L |
|---|---|
| Reinforced Material | Polyester |
| Minimum Pulley Diameter | 0.8 in |
| Outside Length | 22 in |
| Top Width | 1/4 in |
| Material | Polyurethane |
| Thickness | 0.16 in |
| Type | Light Duty Drive Cogged |
Certifications/Standards:
RMA IP-23
| Brand | Ringfeder |
| Model | 4091-380HT |
| Brand | Hammond Power Solutions |
| Model | DM660JH |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75102361 |
| Brand | Vernon Devices |
| Model | CCH-CCM2025 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | R1-2.13/16 |
| Brand | NSI Industries |
| Model | L1048 |
| Brand | Drillco |
| Model | 7DX124DC |