We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 6-3VX630 Power Ace Cog Combo V-Belts Cogged Banded
MODEL 6-3VX630
$144.01 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
Yes
depth
21/64"
depth (per rib)
21/64"
Height
0.37
number ribs
6
outside length
63"
section
3VX
top width
3/8"
top width (per rib)
3/8"
Width
2.43
Bando Power Ace Combo V-Belt Banded Cog 3VX Section 2.43 in Top Width 63 in Outside Length 0.37 in Thickness 6 Ribs 2.2 in Minimum Pulley Dia Rubber
Features:
- The tie band reinforced with high strength transverse tensile cords is fully oil and heat resistant and permanently welds the individual belts together
- Bando Power Ace cog combos utilize the premium quality of Bando Power Ace cog belts
- Provide belt stability in drives where high shock or pulsating loads cause belts to whip flip over or jump out of the sheave grooves
- Assure equal load distribution
- Ideal for use on vertical shaft drives
- Meets RMA standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | 3VX |
|---|---|
| Minimum Pulley Diameter | 2.2 in |
| Number of Ribs | 6 |
| Outside Length | 63 in |
| Top Width | 2.43 in |
| Material | Rubber |
| Thickness | 0.37 in |
| Type | Banded Cog |
Certifications/Standards:
RMA IP-22
Brand
Gates Rubber
Model
6/3VX630
Brand
Timken Belts
Model
R3VX630-6
Brand
Jason Industrial
Model
6/3VX630
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | IFP18OW |