We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando XPZ1470 Banflex XPZ section metric V-belt with 1470mm effective length. Cross-section: 9.5mm top width x 8mm depth. Chloroprene rubber construction for industrial drives requiring reliable power transmission. Conforms to RMA IP-23 standards.
MODEL XPZ1470
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$15.10 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Material
Banprene Impregnated Fabric
Outside Length
1470 mm
Reinforced Material
Polyester
Section Size
XPZ
Thickness
8 mm
Top Width
9.5 mm
Type
Classical
Bando Power King V-Belt Classical XPZ Section 9.5 mm Top Width 1470 mm Outside Length 8 mm Thickness Banprene Impregnated Fabric Polyester Reinforced
Features:
- Oil and heat resistant bias cut envelope protects the belt's inner components against dirt oil and heat
- Banprene impregnated fabric provides lateral stability while permitting axial flexibility for operating around small pulley diameters
- High density polyester tension members treated for fatigue and elongation resistance minimize maintenance costs
- Banprene compression section maintains tension member cross section uniformity while remaining flexible enough to reduce heat build up one of the primary causes of premature belt failure
Specs:
| Section Size | XPZ |
|---|---|
| Reinforced Material | Polyester |
| Outside Length | 1470 mm |
| Top Width | 9.5 mm |
| Material | Banprene® Impregnated Fabric |
| Thickness | 8 mm |
| Type | Classical |
Certifications/Standards:
ARPM Standard | European Standard DIN 7753 | RMA IP-20
| Brand | Timken Belts |
| Model | SPZX1900MS |
| Brand | SealMaster |
| Model | RFPA 106C |
| Brand | Reiff & Nestor |
| Model | 99020 |