3-11MS1850
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 3-11MS1850 Banflex 3-band metric V-belt with 1850mm effective length. 11M section cross-section designed for high-power industrial drives. Chloroprene rubber construction with polyester tension cord. Suitable for European metric pulley systems requiring banded belt configurations.
MODEL 3-11MS1850
BRAND
SKU
680986
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Material
Polyurethane
Minimum Pulley Diameter
63 mm
Number of Ribs
3
Outside Length
1850 mm
Reinforced Material
Polyester
Section Size
11MS
Temperature Range
-30 to 60 deg C
Thickness
7 mm
Top Width
37.6 mm