We never sell your data to third parties
Bando 300J8 Rib Ace Poly-V serpentine belt with 0.16" thickness and 0.092" pitch width. Multi-ribbed profile provides smooth, quiet operation in serpentine drive systems. Suitable for automotive and industrial applications requiring compact multi-rib drive designs.
MODEL 300J8
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$16.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Material
Rubber
Minimum Pulley Diameter
0.8 in
Number of Ribs
8
Outside Length
30 in
Section Size
J
Temperature Range
-30 to 90 deg C
Thickness
0.16 in
Top Width
0.736 in
Type
Ultra-Thin and Versatile
Bando Rib Ace V-Belt Ultra-Thin and Versatile J Section 0.736 in Top Width 30 in Outside Length 0.16 in Thickness 8 Ribs 0.8 in Minimum Pulley Dia -30 to 90 deg C Rubber
Features:
- Able to utilize very small sheaves allowing for speed ratios up to 4 to 1
- Smooth vibration-free performance ideally suited for consumer goods applications like clothes dryers
- Rib Ace belts can be used in serpentine drive configurations with small backside idlers making for a compact design
- Rib Ace belts improve performance on 1/8 turn 1/4 turn and mule drives
Specs:
| Section Size | J |
|---|---|
| Minimum Pulley Diameter | 0.8 in |
| Number of Ribs | 8 |
| Outside Length | 30 in |
| Top Width | 0.736 in |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C |
| Material | Rubber |
| Thickness | 0.16 in |
| Type | Ultra-Thin and Versatile |
Certifications/Standards:
RMA IP-26
Brand
Jason Industrial
Model
300J8
Brand
Gates Rubber
Model
300J8
Brand
Timken Belts
Model
300J8
| Brand | System Plast |
| Model | VTK-980-T-S-0450-3 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 446L100 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | FF052010 |